niedziela, 23 grudnia 2012

Bezglutenowy chleb z ziemniakami

Wrzucam na szybko przepis na chleb bezglutenowy z ziemniakami. Jestem właśnie w trakcie jego robienia. Jak się upiecze wrzucę foty bochenka. A na razie real foto z przygotowania i przepis.

Składniki
250 gram mąki gryczanej
100 gram mąki jaglanej (kasza jaglana zmielona w młynku do kawy)
50 gram mąki ryżowej (bo tyle miałam)
100 gram mąki kukurydzianej
250 gram ziemniaków
łyżeczka soli
pół łyżeczki cukru
1 opakowanie suchych drożdży 7g
około 2 szklanek wody

Ugotować ziemniaki i zmiksować gorące ze szklanką wody. Pozostawić do wystygnięcia.Wystarczy, że nie będą gorące, żeby nie zabić drożdży w cieście. Jak nie parzą jest OK. Wszystkie składniki suche wymieszać razem w misce dodając zmiksowane ziemniaki. Dolewam po trochu wodę z drugiej szklanki aż do uzyskania konsystencji, która pozwala na swobodne mieszanie ale trzeba uważać żeby ciasto za bardzo się nie rozlewało. Dzisiaj dałam nieco ponad połowę. Dalej postępujemy jak przy pieczeniu chleba z siemieniem.

Wprawy w dobieraniu ilości wody nabiera się po upieczeniu trzech zakalców. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia wilgotności użytych mąk.
Dobrze rozmieszaną masę wstawiamy do piekarnika na 35 stopni lub przy zapalonej lampce na około pół godziny. Powinna podwoić swoją objętość. Następnie przekładamy łyżką do wyłożonej papierem do pieczenia foremki i dalej do piekarnika na pół godziny. Ja używam keksówki, dobrze jak ciasto wyrośnie do jej krawędzi. Jeśli ciasto nie wyrasta to trudno, piekę jakie jest. Najwyżej będzie niewyrośnięte ale zjeść się da. Pieczemy około 50 - 60 minut w 220 stopniach do "suchego patyczka", wyjmujemy z formy i pieczemy jeszcze 10 minut na golasa.
Chleb jest świeży przez jakieś 2 dni. Bardzo dobrze się mrozi. Można pokroić na kromki i w zamrażalniku przetrwa do następnego razu.

Chleb z ziemniakami ma strukturę bardziej glutenową i wysycha dopiero na trzeci dzień.



Relacja foto.

 Tak wyrosło w misce. Widać pęcherzyki powietrza, znaczy drożdże pracują.


Ciasto przełożone do keksówki zaraz wstawię do piekarnika ustawionego na 30 stopni  na ok. 30 minut do wyrośnięcia.


Tak wyrosło. Czasami wyrasta aż po brzegi ale dzisiaj na tyle dało radę. 

Upieczony, trochę popękał ale skórka chrupiąca będzie.





Powodzenia
Aloha.

sobota, 22 grudnia 2012

Bezglutenowe pierniczki

Kto nie zdążył jeszcze upiec przed świętami niech skorzysta. Zmodyfikowany przepis na ciasteczka migdałowe. Idealne w smaku, lekko twarde, nic a nic się nie kruszą. Pełen zachwyt. :-)

Partia próbna, właśnie jest zjadana przez starszą córkę...


Następne sztuki przed włożeniem do piekarnika.





Składniki:
100 gram mielonych migdałów
100 gram mąki ryżowej
180 gram mąki kukurydzianej
120 gram skrobi kukurydzianej
25 gram siemienia lnianego (kopiasta łyżka)
150 gram cukru trzcinowego
80 ml wody
50 ml oleju
100 ml mleka kokosowego
3 łyżeczki przyprawy do piernika
2 łyżeczki sody

Składniki suche mieszamy w misce, dodajemy mokre i wyrabiamy łyżką. Wymieszane ciasto wykładamy na stół podsypany mąką. Ciasto daje się nieźle wygniatać ręką i całkiem dobrze się wałkuje. Wałkowanie, wycinanie i układanie na blaszce wyłożonej pergaminem jak w najzwyklejszych ciasteczkach. Pieczemy w 180 stopniach około 10 - 15 minut. Do zbrązowienia.

Aloha

czwartek, 6 grudnia 2012

Bezglutenowe muffinki

Babeczki powstały na szybko w wieczór poprzedzający dzień w przedszkolu z drożdżówką. Zwykle zastępuję ją bananowcem ale akurat bananów brak.
Wyszukałam przepis tutaj, pozamieniałam co trzeba i otrzymałam coś co przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Pyszne, mokre, zwarte muffiny. Bezglutenowe babeczki bez jaj i bez mleka, które się nie kruszą.
Nie miałam możliwości zamiany jednostek miary z objętościowych na wagowe więc podaję tak jak zrobiłam. Do odmierzania składników używałam dużych szklanek.

Składniki:
2 szklanki startej marchewki - 3 sztuki i długości ok. 18 cm
spora garść rodzynek
suche: 
2 łyżeczki sody
1,5 szklanki mąki - kukurydziana, ryżowa i skrobia kukurydziana w proporcjach 5:3:2
0,75 szklanki brązowego cukru
mokre:
0,5 szklanki oleju
1 porcja siemienia
szklanka musu jabłkowego - dostałam słoik musu domowej roboty, nie był bardzo gęsty

Przygotowałam siemię, rozgrzałam piekarnik do 170 stopni. Zauważyłam, że bezglutenowe wypieki lepiej wychodzą, gdy się je piecze nieco dłużej w niższej temperaturze. Połączyłam składniki suche z marchewką i rodzynkami, dodałam połączone wcześniej ze sobą składniki mokre. Zamieszałam chwilę łyżką aż do porządnego połączenia wszystkich składników i gotowe.
Wypełniłam formę na muffinki i piekłam 35 minut. Po upieczeniu zostawiłam w piekarniku na około pół godziny. Szybki przepis na coś pysznego.
Smacznego!



Aloha!