wtorek, 30 października 2012

Bezglutenowy chleb gryczany

Raz w życiu spróbowałam bezglutenowego chleba kupionego w sklepie ze zdrową żywnością. Zawartość opakowania wylądowała w całości w koszu na śmieci. Było to wtedy gdy zdecydowaliśmy się całą rodziną na rok bez glutenu. Oczywiście motorem takich działań była moja starsza córka i jej alergia na gluten. Ale po lekturze najróżniejszych publikacji i opinii na temat szkodliwości glutenu postanowiliśmy solidarnie wykluczyć go na jakiś czas z naszego menu.
Niczym pieczywa nie zastępowaliśmy. Po prostu zapomnieliśmy o jego istnieniu. Aż do czasu kiedy natrafiłam na przepis tutaj.
I od czasu do czasu piekę taki chleb stosując różne mieszanki mąk.




Dzisiaj przepis na chleb z dodatkiem mąki owsianej bezglutenowej.
250 gram mąki gryczanej
100 gram mąki owsianej
100 gram mąki ryżowej
50 gram mąki kukurydzianej
3 porcje siemienia lnianego
2 łyżki oleju
łyżeczka soli
pół łyżeczki cukru
1 opakowanie suchych drożdży
około 2 szklanek wody

Wszystkie składniki wymieszać razem w misce dodając wody. Ja wlewam od razu 1 szklankę i potem dolewam po trochu aż do uzyskania konsystencji, która pozwala na swobodne mieszanie ale trzeba uważać żeby ciasto za bardzo się nie rozlewało. Dużo bardziej gęste niż na naleśniki ale nie takie które można wyjąć z miski i rzucić na blat celem zagniatania..
Wprawy w dobieraniu ilości wody nabiera się po upieczeniu trzech zakalców. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia wilgotności użytych mąk.
Dobrze rozmieszaną masę wstawiamy do piekarnika na 35 stopni lub przy zapalonej lampce na około pół godziny. Powinna podwoić swoją objętość. Następnie przekładamy łyżką do wyłożonej papierem do pieczenia foremki i dalej do piekarnika na pół godziny. Ja używam keksówki, dobrze jak ciasto wyrośnie do jej krawędzi. Jeśli ciasto nie wyrasta to trudno, piekę jakie jest. Najwyżej będzie niewyrośnięte ale zjeść się da. Pieczemy około 50 - 60 minut w 220 stopniach do "suchego patyczka", wyjmujemy z formy i pieczemy jeszcze 10 minut na golasa.
Chleb jest świeży przez jakieś 2 dni. Bardzo dobrze się mrozi. Można pokroić na kromki i w zamrażalniku przetrwa do następnego razu.

Udanych eksperymentów z mieszaniem mąk. Trzeba tylko pamiętać aby co najmniej 250 gram stanowiła mąka gryczana. Drugie 250 to różne kombinacje mąki ryżowej, jaglanej (zmielona kasza), amarantusowej, kukurydzianej.
Niedługo przepis na bezglutenowy chleb z ziemniakami. ;-)

Aloha 

28 komentarzy:

  1. Super chlebek, upiekłam, smakował równie dobrze jak innechleby, które robiłam. Włańsnie piekę po raz drugi. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo się cieszę, że chleb smakuje.

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

      Usuń
  2. a ile to jest 3 porcje siemienia lnianego?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Łyżka zmielonego siemienia zalana dwiema, trzema łyżkami letniej wody i wymieszana widelcem w szklance. Kiedy napuchnie i konsystencją będzie przypominać rozbełtane jajko dodajemy do ciasta.

      Usuń
    2. Przepraszam za głupie pytanie, ale ja nadal nie rozumiem tych 3 porcji. Chodzi o trzy łyżki (?) rozbełtanego siemienia, czy trzy łyżki suchego na 6-9 łyżek wody? Bardzo proszę o odpowiedź, bo zależy mi na zrobieniu tego chleba. Z góty dziękuję!

      Usuń
    3. Jedna porcja to 1 łyżka (płaska) zmielonego siemienia wymieszana z 2-3 łyżkami wody (zależy jakie łyżki). Czyli do chleba potrzebujemy 3 łyżki zmielonego siemienia rozbełtane z wodą - 6 do 9 łyżek. Na początek daję mniej wody i obserwuję jak siemię się zachowuje. Jak jest zbyt "stałe" dodaję wody. Ma być kleiste, ciągnące, jak świeże białko jajka.
      Powodzenia!

      Usuń
  3. Niestety mam problem ze znalezieniem maki kukurydzianej... Czy moge ja pominac?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      mieszanina mąk zależy w zasadzie od upodobań mieszającego. Ja wypróbowałam taki zestaw ale można go dowolnie zmieniać. Proponuję zwiększyć ilość mąki gryczanej, dodać np. jaglaną (zmieloną kaszę). Nie polecam zwiększania ilości mąki owsianej. Chleb będzie zbyt twardy.
      Powodzenia w eksperymentowaniu.
      Pozdrawiam

      Usuń
    2. Ale w diecie bezglutenowej nie używamy owsa (jest on zanieczyszczony pszenicą)!

      Usuń
    3. Zgadza się. Nie tylko pszenicą ale też glutenem z innych zbóż, które uprawiane są w sąsiedztwie owsa. Dlatego zawsze należy się upewnić czy kupujemy mąkę owsianą bezglutenową. Taka dostępna jest z upraw w Finlandii.

      Usuń
    4. A jeśli w sąsiedztwie nie ma innych zbóż, czy wówczas owies zawiera gluten ? Jak spraw dziś czy jest gluten w mące? Pytam jako rolnik, ponieważ posiadam taki owies. Sprawdzałem ceny mąki owsianej, z kosmosu. Gdybym zawiózł owies do młyna wówczas u mnie kosztowała by do 3 zł za 1 kg dodam że prowadzę gospodarstwo ekologiczne.

      Usuń
    5. To proszę o podanie swojego namiaru, może byśmy kupili. monia.kn@interia.eu dziękuję i pozdrawiam! :)

      Usuń
  4. czy można zastąpić drożdże np. sodą? bo w diecie mojego dziecka nie mogę używać drożdży, jak też mąki kukurydzianej czy owsianej... ;(

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Doroto,
      niestety eksperymenty na chlebie z sodą nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Zdecydowanie nie polecam! O ile mąki można dowolnie zamieniać (proso, amarantus, z dyni ... ) o tyle drożdże można zamienić na zakwas. To już wyższa szkoła jazdy i niestety jeszcze na blogu przepisu nie ma ale spróbować można.

      Usuń
  5. Witam mam pytanie czy można wstawić masę na 40 stopni do piekarnika? Niestety nie ma w moim ustawienia niższej temperatury ani mieć tylko wlaczonej lampki co zrobić ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Śmiało! Ja wstawiam ostatnio na 35 stopni. I jest OK.

      Usuń
  6. witam ma problem, chle jest ok tylko górna skórka odchodzi od srodka i chleb poprostu sie rozpada, dlaczego tak sie dzieje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Stawiam na zbyt szybkie wyrastanie. Ostatnio przerzuciłam się na wyrastanie na kaloryferze i taka sytuacja nie zdarza się. Trwa to około godziny ale warto. Albo wyrastanie przy zapalonej lampce piekarnika. Trzeba wypróbować, ktory sposób sie sprawdzi.
      Pozdrawiam

      Usuń
  7. Witam,

    ile gram drozdzy dodac nalezy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam,
      w jednym opakowaniu suchych drożdży których ja używam jest ich 7g. Można zamiast suchych dać zwykłe - 3g, którym trzeba dać wyrosnąć. Tradycyjnie w odrobinie ciepłej wody, łyżce mąki i szczypcie cukru.
      Pozdrawiam

      Usuń
  8. Czy mąkę owsianą mogę zastąpić ziemniaczaną lub np. zamiast owsianej dać 100g kukurydzianej a 50g ziemniaczanej? Bo mam w domu jeszcze mix bezglutenowy to może jego dać zamiast owsianej?
    Jak będzie lepiej ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Można zastąpić jednym dowolnym rodzajem mąki lub mieszanką. Nie zamieniałabym na samą ziemniaczaną. Raczej bym wymieszała z inną przynajmniej pół na pół.

      Usuń
  9. 2 szklanki wody ile to jest w ml Piekę w automacie

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam,
    A czy mogę zamiast zaproponowanej mieszanki dodać 250 g mąki sojowej?
    Dziękuję za odpowiedź

    OdpowiedzUsuń
  11. Witam ... Upieklam chlebek ,jest smaczny ale wyszedl niski lekko sie kruszy i za malo soli chyba dalam .Mam pytanie czy po dodaniu odrobiny skrobi kukurydzianej mniej by sie kruszyl ? Serdecznie pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń